Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 40W |
| Ingress Protection | IP66 |
| Housing Material | Die Cast |
| Brand | TRIMITI |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Color | White |
| Light Color | Cool White |
| Material | ALUMINIUM |
| CCT | 6500 K |
| Mounting Type | Ceiling Surface |
| Lighting Color | Cool White |
| Protection Class IEC | 60079/ IIA,IIB |
| Voltage | 220–240 V |
| Ingress Protection Code | IP 65/66 |
| Diffuser Material | Toughened Glass |
| CRI | 70 |
| Lumen per Watt | 110-140 |
| Body Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details