Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Flameproof Zone | zone 1,2,21,22 |
| Motor Power | 15 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Starter Type | DOL |
| Motor Phase | Three Phase |
| Gas Group | IIA,IIB |
| Voltage | 415V |
| Phase | SINGLE/ THREE PHASE |
| Power | UPTO 15HP/415V |
| Cable Entry | 3/4"ET |
| Frequency | 50/60Hz |
| Temp Class | T6 |
| Brand | TRIMITI |
| Material | ALUMINIUM |
| Flameproof | FLP |
| Ingress Protection | IP65 |
| Approvals | CMRI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details