Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Gas Group | IIA,IIB |
| No. of Pins | 5 Pin |
| Rated Current | 63 A |
| Current Rating | 63 A |
| Protection Class | IP65 |
| Flameproof Rating | Ex d |
| Area Classification | ZONE 1,2,21,22 |
| Pole Type | Three Phase |
| Color | Green |
| Power Source | Electric |
| Brand | Trimiti |
| Voltage | 220V |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
| Temperature Class | T6 |
| Standards | IS 60079 |
View Complete details
| Current Rating | 16/32AMPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Switch Positions | 2 to 4 |
| Power/Voltage | 230V/415V |
| Switch Type | Selector |
| Certification | CIMFR |
| Poles | 2/3/4 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details