Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Gas Group | IIA, IIB |
| Rated Current | 16A,32A |
| Protection Class | IP65 |
| Pin Type | Single Phase 3 Pin |
| Flameproof Rating | Ex d |
| Area Classification | ZOne 1,2,21,22 |
| Pole Type | 230V/415V |
| Power Source | 3,4,5 pin |
| Socket With Shutter | No |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Voltage | 220V |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
| Temperature Class | T6 |
| Standards | IS 60079, PESO |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating (Amp) | 32 A |
View Complete details