Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
| Lighting Type | CFL |
| Lighting Color | White |
| Base Type | E40 |
| Power | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
i) Well glass Fitting 80w / 125w HPMV, 160w mll 200w GLS, 2 X 26 w CFL Lamps
ii) Weather proof Integrated Well glass Fitting Suitable For 80 / 125 w HPMV, 80w Halide Fitting / 2X26 W CFL
iii) Flame proof Bulkhead Lighting Fitting Suitable For 80w / 125w HPMV, 160w mll 200w GLS,
2 X 18 w CFL Lamps
iv) Reaction Vessel Lamps with switch Suitable for 100 GLS
v) Reaction Vessel Lamps with Timer
vi) Tube light fitting Suitable for 1 x 40, 2 x 40w, 36w CFL,
vii) Tube light fitting Suitable for 1 x 140, 2 x 40w, 36w CFL,
viii) Hand lamp fitting Suitable For 60w / 100w Lamps.
ix) Emergency Tube light fitting Suitable For 18w CFL.
x) Well glass fitting Suitable For 250w Hpmv.
Prices are variable, it will be differ according to order & specifications
Additional Information:
View Complete details
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Power | Electric |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Phase | Single Phase |
| Material | MS |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Fixture Type | Well Glass |
| Power | Electric |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Light Source | LED,HMPV,CFL |
| Gas Group | IIA & IIB |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Power Rating | 45/60W |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | CMRI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Lighting Type | Fluorescent |
| Lighting Color | White |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Body Material | Aluminium |
| Power | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
We offer high quality flameproof tube light
Prices are variable, it will be differ according to order & specifications
Additional Information:
View Complete details
| Cable Entry | 3/4"ET |
| Area Classification | ZONE 1, 2 |
| Lamp Holder | PIN/THREADED |
| Gas Group | IIA,IIB |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Voltage | 240 V AC |
| Power | Electric |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Prices are variable, it will be differ according to order & specifications
View Complete details