Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
| Lighting Type | CFL |
| Lighting Color | White |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | E40 |
| Power | Electric |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Ex Protection Type | Ex d |
| Material | Aluminium |
| Gas Group | IIB |
| Zone Rating | Zone 1 |
| Application | Electronics/Electrical |
| IP Rating | IP65 |
| Enclosure Material | Aluminium |
| Ingress Protection | IP65 |
| No Of Entries | 10 |
| Features | Fire-Resistant, Waterproof |
| Cable Entry Size | 3/4 inch |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Certification | PESO |
| Color | Light Gray |
| Operating Temp | -20 to 55 C |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Lighting Type | CFL |
| Lighting Color | White |
| Power | Electric |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Trimiti |
View Complete details
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | E40 |
| Power | Electric |
| Lighting Color | White |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
| Lighting Type | Fluorescent |
| Lighting Color | Warm White |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | E40 |
| Power | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material of Construction (MOC) | Cast Aluminium |
| Dimensions (H x W x D) | 280x280x180 mm |
| Panel Type | Control Panel |
| IP Rating | IP66 |
| Gas Group | IIA; IIB |
| Certifications | PESO / CCOE, BIS, CIMFR |
| Area Classification | Zone 1 & 2 |
| Number of Push Buttons | 8 |
| Cable Entry Size | M20 (3/4") |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Voltage | 240 V AC |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Wattage | 60 W |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Manual |
| Power | Electric |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Material | SS |
View Complete details
| Phase | Single Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 100A |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details
| Phase | Single Phase |
| Current Rating | 100A |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details