Kalyan, Thane, Maharashtra
GST No. 27ADHPA1028Q1ZJ
Call 08047640655 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Number of Buttons | 2 |
| Mounting Diameter | 22.5 mm |
| Configuration | Start/Stop |
| Actuator Type | Push Button |
| Material/Body | Metal |
| Housing Material | Aluminium Alloy |
| Contact Combination | 1 NO + 1 NC |
| Switch Type | Mushroom Button |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Contact Configuration | 1NO + 1NC |
| Switching Action | Momentary |
| Number Of Switch Positions | ON/OFF |
| Brand | TRIMITI |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | TE/PBS/02 |
| Current Rating | 2/10AMP |
| Material | Metal |
| Head Shape | Flush |
| Color | Red, Green |
| Voltage | 230V AC |
| Power/Voltage | 230V/415V |
| Country of Origin | Made in India |
With a far sighted visualization, a keen insight of the prevailing market trends, and a strong obligation to customer contentment, we are indulged in providing a quality assured range of Flameproof & Weatherproof Push Button to our customers. Manufactured in line with the quality policies and guidelines laid down by the industry, our offered collection is hugely appreciated and accepted across the nation. Moreover, these products are offered by us at leading industry rates.
Features:
Details:
Prices are variable, it will be differ according to order & specifications
View Complete details
| Flameproof Zone | Zone 1 and 2 |
| Current Rating | 150 A |
| Motor Power | 30 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage | 415V |
| Current | 30 A |
| Starter Type | Star Delta |
| Motor Phase | Three Phase |
| Gas Group | IIA IIB |
| Power | Electric |
| Running Capacity | 15hp |
In order to bolster our repute and standing in the market, we are affianced in meeting to the ever increasing needs of our customers by providing an excellent range of Flameproof Weatherproof Star - Delta Starter. Known for their electrical applications in commercial and residential purposes, these offered products are hugely demanded and acknowledged in the industry. Additionally, we offer these at industry leading rates.
Features:
Best quality
High in demand
Longer life
Prices are variable, it will be differ according to order & specifications
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Flameproof Switch |
| No. of Pins | 3 Pin |
| Application | On Off |
| Gas Group | IIA IIB |
| Current Rating | 16 A |
| No Of Positions | 2 Position |
| Zone | Zone 1,2,21,22 |
| Protection rating | IP 65 |
| Pole Configuration | 2 Pole |
| Protection Type | Flameproof Ex d |
| Mounting Type | Base Mount |
| Ingress Protection | IP65 |
| Handle Type | Knob |
| Color | MOUSE GRAY |
| Power Source | Electric |
| Brand | Abha Engineering Works |
| Voltage | 220V |
| Body Material | Cast Aluminium |
| Temperature Class | T6 |
| Cable Entry | 4 Entry |
| Certification | CMRI, PESO |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Number Of Switch Positions | 2 to 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Power/Voltage | 220V |
| Brand | Trimiti |
| Switch Type | Selector |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details